| Part Number | SMCJ54AHE3 9AT |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 267060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 54V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ54AHE3 9AT |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ54AHE3 9AT |
|---|---|
| Minimum Breakdown Voltage | 60 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 54 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Peak Pulse Current | 17.2 A |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Clamping Voltage | 87.1 V |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ54AHE3 9AT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 376V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC440A-E3 9AT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24A-E3 9AT.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Dual Uni-Dir 5.5V 0.4W 4-Pin SOT-143 T R Download PDF datasheet for DRTR5V0U2SR-7.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 5KW 2-Pin Case P600 T R Download PDF datasheet for 5KP30A-E3 54.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ36CA-13-F.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 7V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ7.0CA-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 128V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE150A-E3 54.pdf |
|
Toshiba | Diode Zener Quad Common Anode 6.8V 4% 200mW 5-Pin USV T R Download PDF datasheet for DF5A6.8LFUTE85LF.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 90V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ90CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 14V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ14A-E3 57T.pdf |